Ukraina – Amnesty International ma dowody na rosyjskie zbrodnie

0
181
Fot. REUTERS - channelnewsasia.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amnesty International ma dowody na popełniane przez Rosjan zbrodnie wojenne na Ukrainie. Organizacja opublikowała właśnie raport, dotyczący wydarzeń w Buczy oraz w innych miejscach w rejonie Kijowa.

Jest to pierwszy tak obszerny raport od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Amnesty International przedstawia w nim dowody na egzekucje cywilów, jakich Rosjanie dopuszczali się w Buczy i w innych miastach w rejonie Kijowa. Organizacja informuje też o prowadzonych przez Rosjan bombardowaniach osiedli mieszkaniowych.

Szefowa Amnesty International Agnes Callamard mówi, że działania Rosji są zbrodniami wojennymi i że Rosja robiła to celowo. “Wiemy, że zbrodnie popełniane w rejonie Kijowa nie były wyjątkami, pojedynczymi incydentami. To jest część schematu, jaki od początku charakteryzował działania wojenne Rosji, która działa w sposób niszczycielski na dużą skalę” – dodała szefowa AI.

Okupacja Buczy, Hostomela oraz innych miejscowości w podstołecznym regionie przez Rosjan trwała miesiąc. Strona ukraińska twierdzi, że po wyjściu Rosjan znaleziono kilkaset ciał Ukraińców na których Rosjanie dokonali egzekucji.

Ukraińska prokuratura bada w tej chwili około 9 tysięcy przypadków potencjalnych zbrodni wojennych, dokonanych przez rosyjskich żołnierzy. Śledztwo rozpoczął też Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!