Magazyn Foreign Affairs: Chiny nieudolnie starają się zachować neutralność

0
281
Fot. Asia Society
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak pisze amerykański magazyn Foreign Affairs, podczas gdy Rosja terroryzuje Ukrainę, chiński przywódca Xi Jinping stara się zachować neutralność, podejmując jednocześnie kroki, które ujawniają jego poparcie dla Moskwy. 

„Pekin skrytykował Stany Zjednoczone za rzekome wywołanie wojny na Ukrainie poprzez rozszerzanie sojuszu NATO i pomógł Rosji szerzyć teorie spiskowe o udziale Waszyngtonu w nieistniejącym ukraińskim programie broni biologicznej” – podaje magazyn.

„Powołując się na chińskie przysłowie Xi powiedział prezydentowi USA Joe Bidenowi, że tylko ten, kto przywiązał dzwonek u szyi tygrysa, może go rozwiązać, co oznacza, że uważa Bidena za odpowiedzialnego za obecny konflikt militarny w Europie, a tym samym wymaga od niego jego zakończenia” – wskazuje Foreign Affairs.

W lutym 2022 roku Putin i Xi Jinping podpisali wspólne oświadczenie sygnalizujące ich głęboką przyjaźń.

Według magazynu, Chińczycy “balansują teraz po linie neutralności, próbując pomóc Rosji, a jednocześnie trzymając się z dala od tego, co dzieje się na Ukrainie”. Pismo podkreśla jednak, że kontynuacja wspierania Rosji nie leży w interesie Chin, szczególnie gospodarczym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!