Ukraina – 60 mld strat wg Banku Światowego

0
216
Fot. Viacheslav Ratynskyi/Reuters/CBC.CA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ukraina poniosła dotąd około 60 miliardów dolarów strat w wyniku rosyjskiej inwazji. Takie szacunki podaje Bank Światowy. W rzeczywistości szkody są prawdopodobnie znacznie wyższe, bo dane te dotyczą wyłącznie zrujnowanych budynków oraz infrastruktury.

Szef Banku Światowego podał szacunkowe dane podczas spotkania w Waszyngtonie. David Malpass podkreślał, że straty cały czas rosną, bo Rosjanie nadal bombardują budynki i niszczą infrastrukturę. Wśród najbardziej zniszczonych miast wymienia się obecnie Mariupol oraz Borodziankę.

Podane przez Bank Światowy informacje nie uwzględniają strat w wyniku zatrzymania się ukraińskiej gospodarki. Prezydent Wołodymyr Zełeński szacuje całość szkód swojego kraju na co najmniej pół biliona dolarów. “Rosja zablokowała nasze porty na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. To bardzo zmniejszyło nasz eksport, głównie produktów rolnych. To także uderzyło w bezpieczeństwo żywnościowe na świecie” – mówił Zełeński.

Ukraińskie władze podkreślają, że dotychczasowe straty w wyniku rosyjskiej inwazji trzykrotnie przekraczają wartość gospodarki kraju. Kijów szacuje, że PKB kraju może spaść nawet o 50 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!