Chiny zastrzegają sobie prawo do “obrony interesów handlowych” w Rosji

0
chiny Rosja
Fot. gtreview.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chiny zastrzegają sobie prawo do “obrony interesów handlowych” w obliczu sankcji nałożonych na Rosję – poinformało chińskie ministerstwo handlu. W komunikacie zapewniło, że Chiny prowadzą normalny handel zarówno z Rosją jak i Ukrainą. 
Jednocześnie przestrzegło, że Pekin podejmie odpowiednie kroki, jeśli będą zagrożone interesy jej przedsiębiorstw. 

Chiny pozostają jedynym znaczącym sojusznikiem Rosji po jej ataku na Ukrainę. W styczniu, gdy Rosja gromadziła swoje siły na granicy z Ukrainą, Moskwa i Pekin wydały deklarację o nieograniczonej współpracy. Po rosyjskiej inwazji pojawiły się raporty o tym, że Chiny wiedziały o planach Rosji, która na ich prośbę miała przesunąć datę ataku na moment zakończenia zimowych igrzysk olimpijskich. 

W ostatnich dniach międzynarodowa prasa informowała o prośbie Rosji dotyczącej dostaw broni z Chin. Pekin może też znacząco ograniczyć presję ekonomiczną na Rosję, wywołaną sankcjami. 

Jednocześnie Chiny są głęboko uzależnione od międzynarodowego handlu i z uwagą przyglądają się skali działań zachodu wobec Rosji. Same są też narażone na skutki zachodnich sankcji i rosyjskich retorsji. Od wybuchu wojny m.in. w dużym stopniu zamarł transport lotniczy między Europą a Chinami na Rosją, w tym transport cargo. Wciąż działają połączenia kolejowe łączące Chiny z Europą – przez Rosję i Białoruś do Polski. W zeszłym roku tą trasą przejechało ok. 20 tysięcy składów z konterami. W wyniku wybuchu wojny Polska stała się jedyną dostępną dla kolei trasą dla tych pociągów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!