Rosja odcinana od świata

0
616
Fot. Financial Times/REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wyjazd z Rosji i przyjazd do tego kraju są coraz trudniejsze. Kolejne kraje – tak jak Polska, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy i Bułgaria – zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. 

W samej Rosji coraz więcej środowisk przyłącza się do antywojennych apeli, żądając powstrzymania rozlewu krwi. W czwartek Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę, którą potępiła większość światowych stolic. 

Rosja odpowiada symetrycznie na ograniczenia wprowadzane w ruchu powietrznym przez europejskie państwa. Moskwa zamknęła niebo dla samolotów Polski, Czech, Bułgarii i Wielkiej Brytanii. Kolejne kraje zakazują rozpowszechniania na swoim terytorium programów rosyjskich państwowych stacji telewizyjnych. W odpowiedzi prokremlowskie media elektroniczne zawiesiły swoje członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców. 

W rosyjskich regionach graniczących z Ukrainą prowadzone są wzmożone kontrole pojazdów, głównie na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Podobne działania podjęła policja w Moskwie. 

Rosyjskie media niezależne informują o antywojennych inicjatywach pojedynczych Rosjan i zbiorowych apelach środowisk artystycznych, intelektualnych, dziennikarskich i medycznych. Wcześniej, pod groźbą zablokowania, rosyjski regulator telekomunikacyjny polecił niezależnym redakcjom usunięcie wpisów, które zawierają między innymi słowa: “wojna”, “inwazja”, “agresja” lub “atak” na Ukrainę. Według władz, należy używać sformułowania “operacja wojskowa”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!