Bank Credit Suisse: klientami skorumpowani politycy i skazani za przestępstwa kryminalne

0
667
Fot. CNBC
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jedna z niemieckich gazet Süddeutsche Zeitung, ujawniła dane, z których wynika, że w szwajcarskim banku Credit Suisse swoje majątki przetrzymywali objęci sankcjami biznesmeni, skorumpowani politycy i ludzie skazani za przestępstwa kryminalne. Wyciek informacji dotyczy ponad 18 tysięcy kont, których właściciele posiadali łącznie ponad 100 miliardów dolarów

Dane obejmują rachunki otwarte od lat 40. ubiegłego wieku aż do 2010 roku. Wśród osób wymienionych jako posiadające konta w Credit Suisse byli m.in.: król Jordanii Abdullah II i dwaj synowie byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Inni właściciele kont to synowie szefa pakistańskiego wywiadu, gen. Achtara Abdula Rahmana Chana, który w latach 80. pomógł przelać miliardy dolarów z USA i innych krajów do mudżahedinów w Afganistanie, handlarz ludźmi na Filipinach, szef giełdy w Hongkongu skazany za przekupstwo, miliarder, który zlecił zamordowanie swojej dziewczyny z Libanu, Pawło Łazarenko, były premier Ukrainy w latach 1997-1998, skazany w 2006 roku za defraudację ogromnych sum pieniędzy, czy biznesmen z Zimbabwe, na którego amerykańskie i europejskie władze nałożyły sankcje z powodu powiązań z rządem długoletniego prezydenta kraju Roberta Mugabe.

Z ujawnionych danych wynika, że Credit Suisse prowadził interesy z klientami nawet po wykazaniu ich przestępczej działalności. 

Candice Sun, rzeczniczka banku, przekazała, że wiele kont z ujawnionej bazy danych pochodzi z czasów, w których przepisy, praktyki i oczekiwania instytucji finansowych bardzo różniły się od tych obecnych. Dodała, że wiele kont zostało już zamkniętych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!