A. Blinken w Monachium: Rosja kreuje preteksty do inwazji na Ukrainę

0
388
Anthony Blinken USA
Fot. Financial Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Rosja nadal szuka pretekstu do wszczęcia zbrojnego konfliktu z Ukrainą. “Ukraina ma pozostać w strefie wpływów Rosji” – powiedział polityk. 

Antony Blinken przekonywał, że działania Rosji na granicy z Ukrainą wyczerpują znamiona celowej eskalacji. “Wszystko, co teraz obserwujemy, jest częścią trwającego od tygodni scenariusza, czyli stworzenia fałszywych prowokacji, następnie pozorów konieczności reagowania i wreszcie dokonania aktu agresji na Ukrainę” – powiedział amerykański dyplomata.

Podczas rozpoczętej dziś konferencji w Monachium szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock zaznaczyła, że prezydent Władimir Putin świadomie umacnia rosyjsko-ukraińską niechęć i przenosi ją z polityki na emocje obywateli. “Rosja dalej gromadzi wojska na granicy z Ukrainą, wypowiadając nieakceptowalne groźby wobec Kijowa, a także wobec nas wszystkich. Nie mamy do czynienia z rosyjsko-ukraińskim kryzysem. On jest tylko rosyjski” – podkreślała. 

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, podczas której około trzydziestu przywódców państw omawia wyzwania dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, potrwa do niedzieli. Po raz pierwszy od 30 lat nie uczestniczą w niej przedstawiciele władz Rosji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!