IO Pekin 2022 (02-11)

0
Zimowe Igrzyska

Czterech polskich skoczków narciarskich awansowało do sobotniego konkursu indywidualnego na dużym obiekcie podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Najlepiej z “Biało-Czerwonych” w piątkowych kwalifikacjach zaprezentował się Kamil Stoch, który uplasował się na 8. pozycji (128 m – 122,5 pkt). W zawodach wystąpią także: 22. Dawid Kubacki (125,5 m – 112,5 pkt), 27. Piotr Żyła (120 m – 106,3 pkt) i 36. Paweł Wąsek (117,5 m – 96,5 pkt). W kwalifikacjach triumfował Norweg Marius Lindvik (135 m – 136,4 pkt).

Rywalizująca w short tracku Natalia Maliszewska odpadła w ćwierćfinale rywalizacji na 1000 m podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Polka zaliczyła upadek na ostatnim okrążeniu swojego wyścigu i uplasowała się na ostatniej, 5. pozycji. W biegu triumfowała Yubin Lee z Korei Południowej. Najlepszy rezultat tej fazy zmagań uzyskała Holenderka Suzanne Schulting, która czasem 1:26,514 poprawiła rekord świata.
Do półfinału awansują po dwie najlepsze zawodniczki z każdego z czterech ćwierćfinałów oraz dwie najszybsze z trzecich miejsc.

Lara Gut-Behrami została w Pekinie mistrzynią olimpijską w narciarstwie alpejskim w supergigancie. Reprezentantka Szwajcarii wyprzedziła Austriaczkę Mirjam Puchner (+0,22 sek.) i swoją rodaczkę Michelle Gisin (+0,30 sek.).
Jedyna Polka w stawce – Maryna Gąsienica-Daniel ukończyła zmagania na 26. pozycji (+2,30 sek.).
—————-

Fin Iivo Niskanen zdobył złoty medal zimowych igrzysk w rywalizacji biegaczy narciarskich na 15 km techniką klasyczną. Drugie miejsce zajął reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandr Bolszunow, a podium uzupełnił Norweg Johannes Hoesflot Klaebo.
Najlepszy z Polaków – Dominik Bury uplasował się na 27. pozycji ze stratą 2 minut i 53 sekund do zwycięzcy. 60 był Mateusz Haratyk (+5:05,5).

—————————-

Marte Olsbu Roeiseland zdobyła złoty medal w biathlonowym sprincie na 7,5 km. Bezbłędna na strzelnicy Norweżka wyprzedziła Szwedkę Elvirę Öberg i Włoszkę Dorotheę Wierer. Najlepsza z Polek – Monika Hojnisz-Staręga została sklasyfikowana na 16. Pozycji, 53. – Kamila Żuk,  66. – Anna Mąka, 69. – Kinga Zbylut.

———————–

Japończyk Ayumu Hirano zdobył złoty medal igrzysk w Pekinie w snowboardowej konkurencji halfpipe. Drugie miejsce zajął Australijczyk Scotty James, a trzeci był Szwajcar Jan Scherrer. Tuż za podium uplasował się kończący karierę Shaun White. Amerykanin jest legendą tej konkurencji. Złote medale olimpijskie zdobywał w Turynie (2006), Vancouver (2010) i Pjongczangu (2018).

——————————

Broniące tytułu hokeistki Stanów Zjednoczonych awansowały do półfinału turnieju olimpijskiego w Pekinie. W piątkowym ćwierćfinale Amerykanki wygrały z Czeszkami 4:.
W spotkaniu o awans do finału zmierzą się z Finkami lub Japonkami.

——————–

Nils van der Poel został w Pekinie mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim w rywalizacji na 10 000 metrów. Szwed pokonał ten dystans w czasie 12:30,74, poprawiając jednocześnie rekord świata. Srebrny medal zdobył Holender Patrick Roest, a brąz przypadł reprezentantowi Włoch Davide Ghiotto.