Kazachstan: zakończyła się operacja wyprowadzania wojsk ODKB

0
Fot. world-today-news.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Kazachstanie zakończyła się misja stabilizacyjna wojsk poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. “Wszyscy żołnierze z Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu wrócili do swoich macierzystych jednostek” – poinformował sekretarz generalny ODKB Stanisław Zaś.

Na początku stycznia w Kazachstanie wybuchły zamieszki. Tysiące ludzi protestujących przeciwko podwyżkom cen gazu demolowały budynki rządowe i sklepy. Na ulicach Ałmatów i kilku innych miast doszło do starć protestantów z siłami porządkowymi. Sojusznicze wojska z poradzieckiej ODKB wezwał na pomoc prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew. Żołnierze z misji stabilizacyjnej ochraniali porty lotnicze i obiekty strategicznej infrastruktury. Trzon jednostek międzynarodowych stanowili Rosjanie. Po tygodniu kazachstański prezydent nieoczekiwanie ogłosił koniec misji i 13 stycznia rozpoczęła się ewakuacja oddziałów. Według sekretarza generalnego ODKB Stanisława Zasia misja zakończyła się bez strat.

Część rosyjskich niezależnych komentatorów tłumaczy, że wyjazd do Kazachstanu był dla wojsk ODKB sprawdzianem gotowości do tłumienia zamieszek w krajach poradzieckich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!