Anthony Blinken: drzwi NATO pozostają otwarte dla nowych członków

0
86
NATO Centrum Kosmiczne
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken powiedział, że drzwi NATO pozostaną otwarte dla nowych członków. 
Odniósł się w ten sposób do żądań Rosji, by Sojusz wstrzymał negocjacje członkowskie z Ukrainą w zamian za deeskalację napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

W wywiadzie dla stacji MSNBC Anthony Blinken zauważył, że nadal nie jest jasne czy Władymir Putin wybierze drogę dyplomatyczną w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

“Nie wiadomo jaką decyzję podejmie Putin. Czy wybierze ścieżkę dyplomacji i dialogu czy też będzie kontynuował politykę konfrontacji i agresji” – powiedział amerykański sekretarz stanu.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja oczekuje, że w przyszłym tygodniu administracja USA ustosunkuje się pisemnie do rosyjskich propozycji w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. 

Obecnie w Wiedniu trwają obrady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy, a jednym z głównych tematów rozmów jest groźba dalszej eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Wczoraj w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady NATO-Rosja, zwołanej po prawie dwuipółletniej przerwie, natomiast w poniedziałek miały miejsce amerykańsko-rosyjskie negocjacje strategiczne poświęcone między innymi bezpieczeństwu w Europie, w tym sytuacji wokół Ukrainy. 

Zarówno Amerykanie jak i przedstawiciele Rosji przyznali, że dwustronne rozmowy nie przyniosły przełomu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!