Nie żyje arcybiskup Desmond Tutu

0
467
Fot. NYT
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nie żyje arcybiskup Desmond Tutu, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego w Republice Południowej Afryki, bohater walki z apartheidem w tym kraju i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Miał 90 lat.

Informację o śmierci arcybiskupa potwierdził prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa. Jak podkreślił, Desmond Tutu zostawia po sobie “wolną Południową Afrykę”. “Był niezrównanym patriotą, zasadniczym i pragmatycznym przywódcą, który nadał znaczenie biblijnemu spostrzeżeniu, że wiara bez działania jest martwa” – zaznaczył prezydent RPA.

Abp Desmond Tutu był w latach 80. XX wieku jednym z głównych przeciwników systemu segregacji rasowej i dyskryminacji czarnoskórej ludności w RPA. W 1984 roku, za walkę z apartheidem, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Za swoją działalność na rzecz praw człowieka był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał też doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
W listopadzie tego roku zmarł Frederik Willem de Klerk – ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki. W 1993 roku de Klerk, wraz z Nelsonem Mandelą, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działania zmierzające do likwidacji apartheidu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!