WHO – nie panikujmy w sprawie Omikronu

0
490
WHO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że nowy wariant koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny od poprzedników. Równocześnie WHO apeluje, by “nie panikować”, bo jak podkreśla, szczepionki są skuteczną ochroną.

Wariant Omikron został zidentyfikowany tydzień temu w Republice Południowej Afryki. Według najnowszych danych naukowców, był już jednak wcześniej obecny w Holandii. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła właśnie, że wariant rozchodzi się szybciej niż odmiana Delta, która jest odpowiedzialna za pogarszającą się sytuację w Europie.

Główna naukowiec WHO Soumya Swaminathan podkreśla jednak, że nie ma powodu do paniki, bo dostępne obecnie szczepionki są skuteczne. “Oczywiście, musimy być czujni i to powtarzamy od początku pandemii. Nie panikujmy. Jesteśmy w innej sytuacji niż na początku 2020 roku, bo mamy już narzędzia do walki z wirusem” – dodała.

Nowy wariant jest teraz badany przez kilka grup naukowców na świecie. Wstępne wyniki powinny być znane za kilka dni. Na razie WHO twierdzi, że nie ma potrzeby modyfikacji szczepionek, a te dostępne poradzą sobie z Omikronem.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 238 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 264 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!