Około dwustu obcokrajowców opuściło Afganistan, połowa z nich to Amerykanie

0
402
Kabul
Fot. CNN/WAKIL KOHSAR/AFP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Około dwustu obcokrajowców opuściło Afganistan. Połowa z nich to Amerykanie. Samolot wystartował z Kabulu i ma polecieć do Doha. 

To pierwsza ewakuacja od czasu opuszczenia stolicy Afganistanu przez amerykańskich żołnierzy i przejęcia tamtejszego lotniska przez talibów. Kolejny samolot wystartuje z lotniska w Kabulu w piątek.

Nowy rząd talibów zgodził się na ewakuację. Z nieoficjalnych informacji wynika, że naciskał na to specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, z pochodzenia Afgańczyk, Pasztun, Zalmay Khalilzad. 

Od połowy sierpnia, czyli od chwili przejęcia przez talibów kontroli nad Kabulem, z Afganistanu ewakuowano 124 tysiące obcokrajowców i współpracujących z nimi Afgańczyków. 

We wtorek talibowie ogłosili skład rządu tymczasowego. Nie ma w nim żadnej kobiety. Większość członków gabinetu to Pasztunowie. Są wśród nich osoby oskarżane o terroryzm. Obowiązki ministra spraw wewnętrznych pełni Siradżuddin Hakkani. Za pomoc w jego schwytaniu Stany Zjednoczone oferują 10 milionów dolarów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!