Katar: A. Blinken o działaniach USA w Afganistanie i ewakuacji współpracowników

0
321
Blinken
Fot. Reuters
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że talibowie zobowiązali się do umożliwienia Afgańczykom z dokumentami podróżnymi swobodnego opuszczenia kraju. Zapewnił, że USA pracują nad tym, by loty czarterowe bezpiecznie mogły opuścić Afganistan. 

Antony Blinken wraz z sekretarzem obrony Lloydem Austinem przebywają w Dosze, gdzie spotkali się między innymi z ministrem spraw zagranicznych Kataru Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thanim oraz ministrem obrony Kataru Khalidem bin Mohammedem Al Attiyahem. Tematem rozmów i konferencji była sytuacja w Afganistanie.

Minister spraw zagranicznych Kataru wyraził nadzieję na uruchomienie lotniska w Kabulu dla pasażerów w ciągu kilku najbliższych dni. Dodał, że stosowne porozumienie nie zostało jeszcze zawarte. W tej sprawie trwają rozmowy między USA, Katarem i Turcją.
Antony Blinken przyznał, że z Afganistanu ewakuowanych zostało ponad 120 tysięcy osób. W kraju pozostało około 100 Afgańczyków, ale część z nich nie ma jeszcze odpowiednich dokumentów, głównie chodzi o osoby zlokalizowane w północnym Mazar-i-Sharif.

Ponadto Antony Blinken powiedział, że przeszkody w lotach czarterowych wynikają z faktu, iż Stany Zjednoczone nie mają swojego personelu na ziemi w Afganistanie. 

“Nie mamy środków, aby zweryfikować tożsamość pasażerów na pokładzie tych samolotów, protokoły bezpieczeństwa lotniczego i miejsca, w których planują lądować. To nas martwi” – wyjaśnił.

Lloyd Austin podziękował Katarowi za wsparcie misji ewakuacyjnej i działania dyplomatyczne w regionie.
“Katar wyszedł poza granice, wasza hojność uratowała tysiące istnień” – powiedział amerykański sekretarz obrony.
Katar był i jest zaangażowany w rokowania z talibami. Był także krajem tranzytowym dla Afgańczyków, których ewakuowały Stany Zjednoczone.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!