Afganistan: prywatne firmy oferują ewakuację z Kabulu za kilka tysięcy dolarów

0
497
Kabul
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” donosi, że Erik Prince, założyciel prywatnej firmy najemniczej Blackwater, oferuje cywilom ewakuację z lotniska w Kabulu za 6,5 tysiąca dolarów od osoby. Cena usługi wzrasta w przypadku osób, które utknęły w domach lub w drodze na lotnisko. 

Jak pisze gazeta, inicjatywa Prince’a jest jedną z wielu prywatnych prób wydostania cywilów z Afganistanu. Większość z nich jednak, w tym m.in. fundacja Clintonów, robi to na swój koszt.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki określiła postępowanie Erika Prince’a jako „bezduszne”.

„Nie sądzę, aby jakakolwiek istota ludzka, która ma serce i duszę, będzie wspierała działania, zmierzające do czerpania korzyści finansowych, wynikających z cierpienia i bólu ludzi, w sytuacji kiedy próbują oni opuścić swój kraj i obawiają się o swoje życie” – powiedziała Psaki. 

Najemnicy i ochroniarze pracujący dla firmy Prince’a w przeszłości brali udział w ochronie placówek i wojsk USA m.in. w Afganistanie i w Iraku. W 2014 roku trzech pracowników zostało skazanych przez amerykański sąd za zabicie 17 cywilów w Iraku. 

Na początku tego roku śledczy ONZ odkryli, że Erik Prince naruszył embargo ONZ na handel bronią z Libią, kiedy dostarczał uzbrojenie i zagranicznych najemników przywódcom libijskiej milicji, planującym obalenie rządu tego kraju w 2019 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!