Afganistan – chaos na lotnisku i w przestrzeni powietrznej

0
578
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chaotyczna ewakuacja obcokrajowców z Afganistanu. Amerykańskie samoloty nie mogą startować z lotniska w Kabulu, bo zdesperowani Afgańczycy chcą za wszelką cenę wejść do środka maszyn już na pasie startowym. Są informacje o ofiarach.

Stany Zjednoczone czasowo wstrzymały loty ewakuacyjne z Kabulu, by- jak poinformowały amerykańskie siły zbrojne- usunąć tłumy ludzi, które znajdują się na pasach startowych. Nie wiadomo, jak długo potrwa ta przerwa. 

Afgańscy i zachodni dziennikarze publikują w mediach społecznościowych filmy, na których widać ogromne amerykańskie samoloty transportowe na pasie startowym w Kabulu i tłum biegnących dookoła maszyny Afgańczyków. Od wczoraj tysiące ludzi koczuje na lotnisku, bo chce wydostać się z kraju jakimkolwiek samolotem. Loty liniami komercyjnymi zostały wstrzymane, co spowodowało, że wielu Afgańczyków utknęło na lotnisku.

Port lotniczy w Kabulu jest teraz pilnowany przez amerykańskich żołnierzy, którzy nadzorują ewakuację. Wojsko nie jest jednak w stanie zapewnić bezpiecznych wylotów. Pojawiają się informacje, jakoby kilku Afgańczyków miało uczepić się kół startujących samolotów, po czym spaść z dużej wysokości już po starcie.

Ewakuację prowadzą Stany Zjednoczone, ale samoloty po swoich obywateli dyplomatów przysyłają m.in. Wielka Brytania, Czechy, Francja, Niemcy, a teraz także Holandia. Rzecznik niemieckiego MSZ oświadczył, że wobec całkowitego chaosu na lotnisku nie jest pewne, jak długo będzie można prowadzić ewakuację.

Katar, który od miesięcy prowadził rozmowy pokojowe między talibami a dotychczasowym rządem w Kabulu, oświadczył, że stara się pomóc w ewakuacji dyplomatów i obywateli krajów zachodnich. Tymczasem kolejne linie lotnicze zmieniają swoje trasy tak, aby ominąć afgańską przestrzeń powietrzną, gdzie panuje teraz chaos. Władze lotnicze Afganistanu zaleciły to wszystkim przewoźnikom.

W Uzbekistanie tymczasem rozbił się afgański myśliwiec. Trzech afgańskich żołnierzy miało trafić do szpitala.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!