Afganistan: talibowie kontrolują już ponad połowę kraju

0
550
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Cztery najważniejsze miasta w Afganistanie – poza stolicą – w ciągu zaledwie kilku godzin zostały przyjęte przez talibów. Nad ranem poinformowano, iż bojownicy zdobyli miasto Laszkargah na południu kraju.

Tym samym talibowie mają pod kontrolą większą część kraju. Zachód w pośpiechu ewakuuje swoich dyplomatów, a tysiące Afgańczyków uciekają z domów.

Talibowie publikują w internecie kolejne filmy ze zdobytych miast, posterunków policji czy baz wojskowych. Wczoraj w ciągu zaledwie kilku godzin zdobyli najważniejsze miasta w Afganistanie – najpierw Ghazni, gdzie przez lata stacjonowali polscy żołnierze, a wieczorem Herat i Kandahar. Dziś nad ranem zdobyli Laszkargah i tym samym mają pod kontrolą większość najważniejszych miast.
To wszystko oznacza, że talibowie mają już otwartą drogę do Kabulu. Jeśli zdobędą stolicę, to tym samym przejmą władzę w kraju. Amerykański wywiad szacuje, że może do tego dość w ciągu najbliższych 30 dni, czyli równocześnie z końcem wycofywania się wojsk NATO i w 20. rocznicą zamachów na World Trade Center.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada wysyłają w trybie pilnym żołnierzy do Afganistanu, by ochraniali ewakuację obywateli i dyplomatów tych krajów.

Ofensywa talibów rozpoczęła się w kwietniu, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił wycofanie wojsk USA z Afganistanu. Mimo postępów talibów oraz pogłębiającej się katastrofy humanitarnej w kraju amerykański prezydent powtórzył ostatnio, że zmiana decyzji o wycofaniu się nie wchodzi w grę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!