Nowy prezydent Iranu o sankcjach USA

0
355
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nowy prezydent Iranu zapowiada, że doprowadzi do zniesienia amerykańskich sankcji na jego kraj. Konserwatysta Ebrahim Raisi został dzisiaj formalnie zaakceptowany przez najwyższego przywódcę duchowego Iranu. Władzę obejmie po zaplanowanej na za dwa dni ceremonii.

Nowy irański prezydent zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że podniesie poziom życia Irańczyków. Ebrahim Raisi mówił, że aby to zrobić, będzie walczył o zniesienie nałożonych przez USA sankcji. “Zrealizujemy zniesienie despotycznych sankcji i nie pozwolimy, aby miało to negatywny wpływ na ludzi. Nie ugniemy się przed żądaniami nikogo z zewnątrz” – powiedział Ebrahim Raisi.
Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Iran trzy lata temu, równocześnie z decyzją ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa o wyjściu Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego. Restrykcje pogorszyły i tak już złą sytuację gospodarczą Iranu. Wznowione niedawno negocjacje w sprawie nowego porozumienia nuklearnego nie przyniosły na razie postępów.

Nowy irański prezydent jest konserwatystą, który podkreśla wrogie nastawienie do Zachodu. Ebrahim Raisi sam ma nałożone amerykańskie sankcje za prześladowania opozycji w czasach, gdy był sędzią.

W piątek Ebrahim Raisi zostanie zaprzysiężony na urząd prezydenta. Zastąpi na tym stanowisku umiarkowanego Hassana Rouhaniego, jednego z autorów niedawnego otwarcia Iranu na świat. Oczekuje się, że rząd nowego prezydenta będzie się składał wyłącznie z polityków opowiadających się za konfrontacją z Zachodem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!