Chiny: milioner, krytyk władz skazany na 18 lat więzienia

0
383
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiński milioner Sun Dawu został skazany na 18 lat więzienia między innymi za “wszczynanie kłótni i prowokowanie problemów”. Biznesmen działający głównie w branży rolnej wspierał niezależnych prawników, których oskarżano o działalność przeciwko państwu chińskiemu. 

67-letni Sun Dawu to były rolnik, który stworzył firmę Dawu Agricultural Group. Stała się ona potentatem na rynku rolnym Chin. Sun Dawu był znany między innymi ze wspierania niezależnych działaczy związkowych i prawników, których chińskie władze oskarżały o działalność wywrotową. Sąd w podpekińskim Gaobeidian skazał Sun Dawu na 18 lat więzienia za “organizowanie tłumu do ataku organów państwowych”, “utrudnianie pracy administracji rządowej” oraz “wszczynanie kłótni i prowokowanie problemów”. To zarzuty, na podstawie których zazwyczaj w Chinach skazywani są dysydenci. 

Od lutego 2020 roku nie ma kontaktu z Xu Zhiyongiem – prawnikiem Sun Dawu. Ten w 2003 roku bronił go w głośnej w Chinach sprawie o “ielegalne gromadzenie funduszy” kiedy Sun zbierał pieniądze na inwestycje od rodziny i sąsiadów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!