National Geographic: kartografowie uznali Ocean Południowy jako piąty i najnowszy ocean świata

0
Ocean Południowy
Fot. National Geographic
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W związku z obchodzonym 8 czerwca Światowym Dniu Oceanów kartografowie z National Geographic oficjalnie uznali Ocean Południowy za piąty i najnowszy ocean świata. Ocean Południowy obejmuje wody otaczające Antarktydę.

Towarzystwo geograficzne National Geographic Society zauważa jednak, że Ocean Południowy już w 1999 roku został uznany przez amerykańską Radę ds. Nazw Geograficznych, a w 2021 roku przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA).

National Geographic zdecydował się na określenie wód Antarktyki jako własnego oceanu, aby zwiększyć świadomość i promować ochronę wód, a także ze względu na jego unikalne atrybuty.

Wody Oceanu Południowego są zimniejsze i mniej słone niż oceany nad nim, pisze National Geographic. Znajdują się w nim również tysiące gatunków fauny i flory, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie.

Pomimo uznania Oceanu Południowego przez National Geographic Society i NOAA, propozycję musi jeszcze ratyfikować Międzynarodowe Towarzystwo Hydrograficzne (IHO).

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!