Największa góra lodowa świata odłamała się od szelfu na Antarktydzie

Największa góra lodowa świata odłamała się od szelfu Ronne na Morzu Weddella na Antarktydzie, poinformowała w środę Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Gigantyczny kawałek lodu jest prawie 80 razy większy od nowojorskiego Manhattanu. Góra lodowa ma kształt ogromnej deski do prasowania, mierzącej około 170 kilometrów (105 mil) długości i 25 kilometrów (15,5 mil) szerokości. To sprawia, że jest nieco większa niż hiszpańska wyspa Majorka. 

Cielenie góry lodowej (określenie naukowe), jest częścią naturalnego cyklu, w którym ogromne kawałki lodu odrywają się od szelfu lodowego w regularnych odstępach czasu. Naukowcy nie przypisują tego szczególnego zerwania zmianom klimatycznym, a zamiast tego uważają, że jest to część naturalnego cyklu cielenia się gór lodowych w regionie. Gdy się stopi, nowa góra lodowa nie doprowadzi do podniesienia się poziomu morza, ponieważ była częścią pływającego szelfu lodowego. To sprawia, że takie góry lodowe różnią się od lodowców lub pokryw lodowych , które znajdują się na lądzie i które podnoszą globalny poziom mórz, gdy odrywają się do oceanu i topią. Gdyby cała pokrywa lodowa Antarktydy stopiła się, mogłaby podnieść poziom mórz o prawie 190 stóp.

Related Posts

Kanada: masakra w szkole w Tumbler Ridge. 10 ofiar śmiertelnych, sprawcą 18-latek

Kanadyjska miejscowość Tumbler Ridge pogrążona jest w żałobie po jednej z najtragiczniejszych strzelanin szkolnych w historii kraju. We wtorek po południu w Tumbler Ridge Secondary School doszło do ataku, w którym zginęło dziewięć osób, a dziesiątki zostały ranne. Co wydarzyło się w szkole Około godziny 13:20 czasu lokalnego ogłoszono alarm o aktywnym strzelcu. Sześć ofiar znaleziono martwych w budynku szkoły. Siódma osoba zmarła w drodze do szpitala. Dwie kolejne ofiary odnaleziono w prywatnym domu, który – według policji – był powiązany ze sprawą. Łącznie zginęło 10 osób, w tym podejrzany sprawca, który – jak poinformowały służby – odebrał sobie życie na terenie szkoły. Co najmniej 25 osób zostało rannych. Ich stan zdrowia nie został dotąd oficjalnie ujawniony. Według informacji podanych przez lokalny kanadyjski portal Juno News, sprawcą miał być Jesse Strang. Redakcja powołuje się na rozmowę z Russellem G. Strangiem, wujem podejrzanego, który potwierdził tożsamość oraz przekazał, że Jesse był osobą transpłciową. Publiczne konto w serwisie YouTube, przypisywane Jesse Strangowi, zawierało symbole flagi transpłciowej oraz deklarację używania zaimków „she/her”. Kanadyjska policja nie potwierdziła jeszcze oficjalnie szczegółów dotyczących tożsamości ani motywu działania sprawcy. Śledczy przyznają jednak, że ustalenie jednoznacznego motywu może być niezwykle trudne.

Read more

Zakończyły się rozmowy w Abu Zabi ws. pokoju na Ukrainie

Zakończyła się dzisiejsza część rozmów pokojowych w Abu Zabi w formacie trójstronnym, z udziałem delegacji z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Rozmowy mają być kontynuowane jutro. Oba walczące kraje deklarują gotowość do przerwania działań zbrojnych i stawiają warunki, które na razie nie zostały ujawnione. W wieczornym przemówieni opublikowanym w internecie Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina stawia konkretne i stanowcze warunki. „Najważniejsze, żeby Rosja była gotowa zakończyć tę wojnę, którą sama wywołała. Stanowisko Ukrainy jest jasne. Wyznaczyłem naszej delegacji ramy dialogu i jestem z nimi w kontakcie. Konieczne jest, żeby nie tylko Ukraina chciała zakończenia wojny, ale również Rosja” – podkreślił ukraiński prezydent. Ukraińskie i rosyjskie agencje przypominają, że najważniejszym tematem do omówienia w trakcie spotkania w Abu Zabi jest przynależność terytorialna ziem czasowo okupowanych przez Rosję. W tej kwestii stanowiska Kijowa i Moskwy są rozbieżne. Ukraina broni swojej suwerenności, a Rosja chce zagarnąć ukraińskie terytorium. Kreml nie godzi się na ustępstwa i grozi kontynuowaniem wojny. (IAR)

Read more

Leave a Reply