Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówi o rosnącym zainteresowaniu Inicjatywą Trójmorza ze strony Stanów Zjednoczonych. Podczas konferencji online “Fundusz Trójmorza na rzecz cyfrowego rozwoju” wiceszef dyplomacji podkreślał, że zmiana gospodarza Białego Domu nie odbiła się w żaden sposób na relacjach z Trójmorzem.
W ocenie Pawła Jabłońskiego można mówić nawet o zwiększonym zainteresowaniu Waszyngtonu obszarem między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. “W rzeczywistości, jeśli coś się zmieniło, to tylko na lepsze. W ostatnich miesiącach i tygodniach zauważyliśmy, że jest bardzo duże – nawet większe niż wcześniej – zainteresowanie Inicjatywą ze strony amerykańskiej administracji. Widzimy, że Trójmorze jest postrzegane w USA jako inicjatywa łącząca obie partie” – powiedział polityk.
Wiceminister przypomniał, że w listopadzie amerykańska Izba Reprezentantów przy poparciu Demokratów i Republikanów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza “w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych” w regionie. Zdaniem Pawła Jabłońskiego Stany Zjednoczone widzą we współpracy 12 państw środkowoeuropejskich nie tylko czynnik bezpieczeństwa i stabilizacji. “To oczywiście również szansa biznesowa.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje na 600 miliardów euro potrzeby na inwestycję w infrastrukturę naszego regionu do 2030 roku, by nadgonić bardziej rozwiniętą sieć transportową Zachodu. 600 miliardów euro oznacza wiele inwestycji w tych najbliższych latach, to oczywiście stwarza szansę biznesową dla Amerykanów” – stwierdził.
Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na zainteresowanie Trójmorzem ze strony Japonii. W tym kontekście wskazał na energetykę i sektor cyfrowy jako obszary potencjalnej współpracy z Krajem Kwitnącej Wiśni. Jak mówił Paweł Jabłoński, szczególnie po brexicie, Tokio wyraża gotowość do współpracy z innymi krajami Unii Europejskiej.