Egipt: 140 statków przepłynie dziś Kanałem Sueskim

0
619
Kanal Sueski
Fot. history.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Zarząd Kanału Sueskiego planuje dziś przeprawić 140 statków szlakiem żeglugowym, który przez niemal tydzień był zablokowany przez kontenerowiec Ever Given. Wczoraj, po tym jak udało się zepchnąć statek z mielizny i przywrócić ruch na Kanale Sueskim, trasą tą przepłynęło już ponad 100 jednostek.

Szef Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie zapowiedział, że kolejkę statków czekających na przeprawę uda się rozładować w ciągu 3-4 dni. Na skutek blokady Kanału Sueskiego ponad 400 jednostek musiało czekać na otwarcie trasy żeglugowej.
Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi podkreślił znaczenie przeprawy łączącej drogę morską między Azją i Europą. „Nie chcieliśmy, aby doszło to takiego zdarzenia, ale teraz wiemy, że potwierdziło ono znaczenie Kanału Sueskiego dla światowego handlu” – powiedział prezydent Egiptu, który jednocześnie podziękował wszystkim zaangażowanym w odblokowanie przeprawy.

Ocenia się, że Kanał Sueski odpowiada za około 12% globalnego handlu. Zarząd Kanału Sueskiego szacuje, że straty na skutek blokady sięgały 15 milionów dolarów dziennie. Firmy handlowe oceniają, że statki czekające na przeprawę zablokowaną trasą żeglugową przewożą towary warte około 9,6 miliarda dolarów.

Ever Given, jeden z największych kontenerowców świata, długi na prawie 400 metrów, szeroki na około 60, przeznaczony do transportu ponad 20 tysięcy kontenerów, wpłynął do Kanału Sueskiego w ubiegły wtorek. W odległości około 6 kilometrów od Suezu, zboczył ze swojego toru, ustawił się bokiem i ugrzązł na mieliźnie, blokując tym samym kluczową drogę morską

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!