Turcja: ujawniono szczegóły dot. odkrycia monet rzymskich

0
633
Monety Rzymskie
Fot. Daily Sabah/AA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ujawniono szczegóły odkrycia 651 monet rzymskich znalezionych w starożytnym mieście Aizanoi, w prowincji Kutahya w zachodniej Turcji.

Według informacji prasowej Uniwersytetu Pamukkale, srebrne monety zostały znalezione w dzbanku podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w 2019 roku. Pochodzą one z okresu rządów cesarza Augusta (od 44 roku p.n.e. do 14 roku n.e.). Zbudował on imperium, które ostatecznie rozciągało się od Wielkiej Brytanii do Egiptu. Na łożu śmierci wypowiedział słynne słowa – „znalazłem Rzym zbudowany z cegieł i zostawiłem go marmurowym”.

Na wielu monetach widnieje twarz Augusta, na innych podobizny Marka Juniusza Brutusa – jednego z prowodyrów zabójstwa Cezara w 44 roku p.n.e. – a niektóre przedstawiają samego Cezara.

Elif Ozer, główna archeolog i profesor uniwersytetu Pamukkale, powiedziała, że odnalezione monety to „bardzo wyjątkowa kolekcja”, która mogła zostać przywieziona do Aizanoi przez wysokiego rangą żołnierza. Wydaje się, że większość monet została wybita w południowych Włoszech.

W październiku 2020 roku starożytna rzymska złota moneta, upamiętniająca zabójstwa Cezara, ustanowiła nowy rekord monety sprzedanej na aukcji. Została kupiona przez anonimowego nabywcę za 3,5 miliona dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!