Zaostrza się krytyka chińskich władz wobec brytyjskich mediów, w szczególności BBC, które oskarżane jest w Pekinie o kłamstwa w materiałach na temat pandemii i sytuacji w Sinciangu. Wczoraj brytyjski urząd nadzoru mediów odebrał chińskiej państwowej telewizji licencję na nadawanie programu na terytorium Zjednoczonego Królestwa.
Jedna z brytyjskich gazet poinformowała zaś o wydaleniu z wysp trzech chińskich szpiegów, którzy przyjechali do kraju na wizach dziennikarskich. Wielka Brytania pozbawiła prawa do nadawania na jej terytorium chińskiej państwowej stacji CGTN, uznając ją za pozostającą pod wpływem Komunistycznej Partii Chin. W realiach chińskich państwowych mediów praktycznie nie ma możliwości przekazywania przez nie treści niezgodnych z linią partii.
Chińskie MSZ ostrzegło, że w związku z decyzją brytyjskiego urzędu nadzoru mediów, może podjąć kroki odwetowe. Chiński resort dyplomacji zażądał też od brytyjskiej stacji BBC przeprosin za szerzenie – zdaniem chińskich urzędników – fałszywego obrazu pandemii w Chinach. Wcześniej oskarżano też stację o kłamstwa na temat sytuacji w Sinciangu, gdzie według śledczych ONZ nawet milion osób przebywa w obozach pracy przymusowej. Brytyjski Telegraph ujawnił zaś, że w ubiegłym roku z Wielkiej Brytanii wydalono trzech chińskich szpiegów, którzy przebywali w tym kraju pracując jako dziennikarze chińskich państwowych mediów. O współpracę z chińskim wywiadem podejrzewano też chińskich dziennikarzy w Australii. We wrześniu ubiegłego roku – ze względów bezpieczeństwa Chiny opuściło dwóch ostatnich korespondentów australijskich mediów.