NATO: ponad 400 naruszeń przestrzeni powietrznej w 2020 roku

Wiadomości NATO

0
575
NATO
Fot. www.nato.int
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Siły powietrzne NATO ponad 400 razy w tym roku podrywały swoje myśliwce, by przechwycić nieznane statki powietrzne, zbliżające się nad terytoria państw Sojuszu. Jak informuje NATO, 90 procent naruszeń powodowały rosyjskie samoloty.

“Rosyjskie samoloty wojskowe często nie przesyłają kodu transpondera wskazującego ich pozycję i wysokość, nie przedkładają planu lotu lub nie kontaktują się z kontrolerami ruchu lotniczego, co stanowi potencjalne zagrożenie dla cywilnych samolotów” – podkreśla NATO w komunikacie.
“W ostatnich latach obserwujemy zwiększoną aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego w pobliżu granic Sojuszu” – mówi rzeczniczka NATO, Oana Lungescu. “Zawsze jesteśmy czujni. Natowskie myśliwce są na służbie przez całą dobę, gotowe do walki w przypadku podejrzanych lub niezapowiedzianych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników. To ważny sposób, w jaki NATO zapewnia bezpieczeństwo naszym członkom” – dodała Oana Lungescu.

W całej Europie około 40 radarów i centrów raportowania nadzoru powietrznego oraz około 60 samolotów myśliwskich NATO pełni całodobową służbę jako siły szybkiego reagowania wobec samolotów, które znalazły się w niebezpieczeństwie lub naruszyły zasady lotów międzynarodowych w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu.

Od momentu przystąpienia Estonii, Łotwy i Litwy do Sojuszu w 2004 roku, NATO prowadzi misję Baltic Air Policing. NATO zapewnia również ochronę dla sojuszników na Bałkanach Zachodnich, którzy nie posiadają własnych samolotów myśliwskich, czyli Albanii, Słowenii i Czarnogóry. Trwają rozmowy o rozszerzenie zasięgu działania “policji powietrznej” na północną Macedonię. Sojusznicy pomogli także w utrzymaniu porządku na niebie Rumunii, Bułgarii i Islandii w 2020 roku.

Samoloty NATO reagują na niezapowiedziane loty wojskowe, a także na samoloty cywilne, tracące łączność z kontrolerami ruchu lotniczego z jakiegokolwiek powodu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!