Japonia: więcej ofiar samobójstw niż koronawirusa

Wiadomości Świat

0
531
Japonia Świat koronawirus depresja samobójstwo
Fot. Illustration/REUTERS/Maryanne Murray
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Światowi eksperci zdrowia ostrzegają przed globalnym kryzysem chorób psychicznych. Pandemia koronawirusa, która wywołała nienotowane od lat bezrobocie, izolację społeczną i zaburzenia lękowe wśród mieszkańców globu, wpłynie na zdrowie psychiczne obywateli całego świata. 

Władze Japonii opublikowały dane na temat liczby samobójstw. Tylko w październiku życie odebrało sobie 2,153 mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni, o 66 osób więcej niż liczba ofiar koronawirusa w Japonii od początku wybuchu pandemii. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Japonia ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie. Powodów jest kilka, w tym m.in. długie godziny pracy, presja wywierana na uczniów w szkołach, izolacja społeczna i stygmatyzacja osób z chorobami psychicznymi.

Najczęściej życie odbierają sobie mężczyźni. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że wyższy procentowy przyrost samobójstw wystąpił w październiku wśród kobiet – 83 procent. Wśród przedstawicielek płci żeńskiej występuje także największy przyrost przypadków występowania zaburzeń psychicznych. Głównym czynnikiem są masowe zwolnienia z pracy kobiet, zatrudnianych w Japonii przede wszystkim w sektorach gospodarki, które najbardziej zostały dotknięte kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią.

W Japonii, podobnie jak i w innych krajach, uruchomiono specjalne centra telefoniczne, w których wolontariusze pomagają osobom borykającymi się z problemami psychicznymi. Najwięcej zgłoszeń odbieranych jest w godzinach nocnych. Najbardziej niepokojący trend odnotowano w kwietniu, kiedy to wiele matek przyznało się do pomysłu zabójstwa własnych dzieci. 

Według profesor Michiko Ueda z Waseda University w Tokio, dane z Japonii mogą być wskaźnikiem wzrostu samobójstw, który może mieć miejsce w innych krajach świata w najbliższym czasie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!