Iran zapowiada zemstę za śmierć naukowca

0
398
Izrael Iran

Iran zapowiada zemstę za zabójstwo jednego z najważniejszych naukowców, zajmujących się programem nuklearnym. Mohsen Fakhrizadeh zginął wczoraj w prawdopodobnym zamachu niedaleko Teheranu. Irańskie władze twierdzą, że ataku dokonały izraelskie służby specjalne.

W wystąpieniu transmitowanym przez irańskie telewizje prezydent kraju Hassan Rouhani powiedział, że zamachu dokonał “uzurpatorski reżim syjonistów”. Jest to równoznaczne z przypisaniem ataku izraelskim służbom. Władze nie podają dowodów na swoje twierdzenia, choć w przeszłości to właśnie Mossad stał za spektakularnymi akcjami o podobnym charakterze w Iranie. Władze w Teheranie zapowiadają też zemstę za śmierć Mohsena Fakhrizadeha, choć nie podają na czym miała by ona polegać.

Naukowiec zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Wcześniej samochód, którym jechał został zaatakowany przez nieznanych sprawców. Obrzucili oni auto ładunkami wybuchowymi i ostrzelali je z karabinów. Mohsen Fakhrizadeh był przez wywiady zachodnich krajów uważany za “ojca przyszłej irańskiej bomby atomowej”. Był jednym z głównych ekspertów rządu, pracujących przy programie nuklearnym.

Izraelskie władze nie odniosły się na razie do oskarżeń Iranu o dokonanie zabójstwa naukowca.
Wszystko dzieje się w czasie, gdy Iran ponownie produkuje wzbogacony uran, główny składnik ewentualnej broni atomowej. Amerykański prezydent-elekt Joe Biden zapowiedział, że będzie chciał wrócić do zerwanego przez Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem sprzed pięciu lat. Irańskie władze jednak sygnalizują, że rozmowy w tej sprawie nie będą łatwe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!