Iran: ambasador USA w Iraku objęty sankcjami

0
474
IRAN USA sankcje
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Iran nałożył sankcje na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Iraku. To odpowiedź na sankcje Waszyngtonu wobec Teheranu.

Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Matthew Tueller i dwóch innych amerykańskich dyplomatów w Iraku “skutecznie angażowali się w organizowanie, finansowanie, kierowanie i dopuszczanie się działań przeciwko obywatelom oraz rządowi” Iranu.

Dwaj pozostali dyplomaci, których działania krytykuje Iran, to zastępca ambasadora Steve Fagin oraz kierujący konsulatem w stolicy Kurdystanu, Irbilu, Rob Waller.
Oskarżono ich również o udział w zamachu na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w wyniku ataku amerykańskiego drona w styczniu w Bagdadzie. Zarzucono im także wspieranie “ekstremistycznych i terrorystycznych grup” oraz wdrażanie amerykańskich sankcji wymierzonych w Islamską Republikę.

“Antyirańskie działania nie pozostaną bez odpowiedzi” – zapowiedział rzecznik resortu dyplomacji Iranu Saeed Khatibzadeh. 

Stany Zjednoczone w środę nałożyły sankcje na pięć irańskich podmiotów w związku z – jak podano – “nachalnymi próbami” ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie, które mają odbyć się 3 listopada. Iran oskarżeniom tym zaprzecza. Amerykanie dodatkowo umieścili na czarnej liście ambasadora Iranu w Iraku. Iraj Masjedi zdaniem USA był bliskim współpracownikiem generała Kasema Sulejmaniego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!