Jedna trzecia krajów NATO, w tym Polska, spełnia wymóg dot. wydatków na obronę

Wiadomości NATO

0
1098
NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jedna trzecia krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polska, spełnia wymóg dotyczący wydatków na obronność. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez kwaterę główną NATO. Wymagane 2 procent PKB przeznacza na obronę 10 państw z 30.

Oprócz Stanów Zjednoczonych, które są liderem, z Europy próg przekroczyły Grecja, Wielka Brytania, Rumunia, Estonia i Łotwa.

Szósta jest Polska z wydatkami na poziomie 2,30 procent PKB, a za nią Litwa, Francja i Norwegia. Szef NATO powiedział, że ten rok będzie szóstym z rzędu, w którym sojusznicy w Europie i Kanada zwiększają wydatki na obronę. “Ten wzrost wynosi 4,3 procent. Oczekujemy, że trend będzie kontynuowany” – dodał sekretarz generalny. Podkreślił, że kraje członkowskie inwestują też w kluczowe zdolności obronne oraz sprzęt i wnoszą wkład w misje i operacje NATO na całym świecie.

Sprawa wydatków na obronę wywołała napięcia w relacjach Stanów Zjednoczonych z Europą w ostatnich latach. Obecny prezydent Donald Trump nie szczędził sojusznikom słów krytyki za niedostateczne nakłady. Kiedy zaczynał urzędowanie na palcach jednej ręki można było policzyć kraje, które przeznaczały 2 procent PKB na obronę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!