Iran: embargo na zakup broni wygasło

Wiadomości Iran

0
650
USA Iran embargo
Fot. gsdm.global

Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznajmiło, że embargo ONZ na zakup i sprzedaż broni przez Iran wygasło.

Restrykcje miały stopniowo wygasać od dziś: 18 października 2020 roku. Tak stanowiła rezolucja ONZ związana z umową pokojową o rozbrojeniu z 2015 roku, zawartą pomiędzy Iranem a światowymi mocarstwami: USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia była Unia Europejska. Z porozumienia nuklearnego w międzyczasie wycofały się jednak Stany Zjednoczone. W maju 2018 decyzję w tej sprawie ogłosił prezydent Donald Trump i ponownie zaczął nakładać sankcje na Iran.

Irański MSZ oświadczył, że dziś wszystkie ograniczenia dotyczące transakcji obejmujących broń i związanych z tym działań w przypadku Islamskiej Republiki Iranu automatycznie wygasły. Zaznaczono, że “Islamska Republika może nabywać każdą niezbędną broń, pozyskując ją z dowolnego źródła bez jakichkolwiek ograniczeń prawnych, wyłącznie na podstawie swoich potrzeb obronnych”.

Zdaniem Iranu, zapisy porozumienia nuklearnego zostały tak skonstruowane, aby znoszenie ograniczeń w obrocie bronią i podróżach odbywało się automatycznie – bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

Więcej wiadomości z USA, wiadomości z Chicago i ze świata – sprawdź nas na Twitterze: kliknij i na Facebooku: kliknij.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!