Nagroda Nobla: trójka fizyków otrzymała nagrodę za badanie tzw. czarnej dziury

0
fot. Twitter: The Nobel Prize
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Trójka fizyków otrzymała Nagrodę Nobla za badania tzw. czarnej dziury. Komitet zdecydował o podziale nagrody między Brytyjczyka Rogera Penrose’a, Niemca Reinharda Genzela i Amerykankę Andreę Ghez.

Połowa nagrody została przyznana Rogerowi Penrose, który- jak zapisano w uzasadnieniu- “wykazał, w jaki sposób teoria względności doprowadziła do powstania czarnych dziur”. Druga połowa przypadła pozostałej dwójce naukowców, za- jak napisano- odkrycie,”że niewidzialny i niezwykle silny obiekt rządzi orbitami gwiazd w centrum naszej galaktyki”. 
Wśród nominowanych w tym roku był Polak Artur Ekert, profesor fizyki kwantowej na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Andrea Ghez jest czwartą kobietą, która dostała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, od 1901 roku, gdy została wręczona po raz pierwszy. Wartość nagrody w tym roku, to 10 milionów koron szwedzkich, to jest około miliona stu tysięcy dolarów. 

Jak co roku laureaci otrzymaliby nagrodę z rąk króla Karola XVI Gustawa podczas ceremonii w Sztokholmie 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. W tym roku jednak, z powodu pandemii, uroczystość odbędzie się on-line, a laureaci odbiorą nagrodę w swoich krajach. .
Jutro Komitet Noblowski przyzna nagrodę w dziedzinie chemii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!