Francja: pierwszy dzień procesu współuczestników zamachu na redakcję Charlie Hebdo

0
Twitter: Charlie Hebdo
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Paryżu rozpoczął się proces czternastu osób oskarżonych o współudział w zamachach terrorystycznych w 2015 roku. Między 7 a 10 stycznia, w serii ataków w stolicy Francji islamscy terroryści ostrzelali redakcję satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo, wzięli zakładników w sklepie koszernym, oraz zabili policjanta. Proces ich wspólników ma potrwać dziesięć tygodni.

W zamachach w 2015 roku w Paryżu terroryści zabili 17 osób. Islamiści zostali zastrzeleni przez francuskie służby podczas interwencji na miejscu. Śledztwo trwało trzy lata i wykazało, że w organizację zamachów zaangażowanych było 14 osób. Trzy z nich uciekły do Syrii, reszta zasiądzie na ławie oskarżonych w ciągu przyszłych tygodni.
Tylko jednemu z sądzonych grozi dożywocie. Ali Riza Polat to obywatel Francji i Turcji który według oskarżenia przechowywał amunicję, broń oraz materiały wybuchowe użyte podczas ataków. Zaocznie sądzony będzie Mohamed Belhoucine, uważany przez śledczych za religijnego mentora jednego z zamachowców.

Francuskie gazety piszą o „historycznym procesie” śledzonym przez ponad siedemdziesiąt zagranicznych mediów. Pierwszy raz w historii francuskiego sądownictwa proces terrorystów będzie filmowany.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!