Prezydent Białorusi straszy sankcjami odwetowymi

0
1096
CC BY 4.0 File:Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко.jpg
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Białorusi zapowiedział, że jego kraj odpowie na zachodnie sankcje. Aleksander Łukaszenka w trakcie pobytu w Orszy na wschodzie kraju powiedział, że białoruskie embargo może – na przykład – zmusić Polaków, czy Litwinów by zamiast przez jego kraj latali do Rosji i Chin nad Bałtykiem, czy Morzem Czarnym.

Prezydent Białorusi dał również do zrozumienia, że jego kraj uniemożliwi państwom europejskim handel produktami rolnymi na które wcześniej embargo nałożyła Rosja.”Oni są syci. Zdążyli zapomnieć, czym jest Białoruś. Myślą, że można nas nastraszyć i zmusić do uległości czołgami, rakietami … Zobaczmy, kto kogo postraszy. Pokażemy im czym są sankcje”- powiedział białoruski lider. Zaznaczył, że nakazał rządowi rozważenie wprowadzenia zakazu korzystania przez białoruskie firmy z portów Litwy. Ocenił, ze 30 procent budżetu Litwy stanowi dochód z tranzytu białoruskich towarów przez tamtejsze porty.

W ocenie komentatorów groźby prezydenta Łukaszenki są próbą nacisku na europejskich partnerów aby nie wprowadzali sankcji wobec Mińska za sfałszowanie wyborów prezydenckich, rozpędzanie przez OMON pokojowych akcji protestu i bicie demonstrantów w aresztach. Eksperci podkreślają, że wprowadzając sankcje odwetowe Białoruś poniesie duże straty i jeszcze bardziej uzależni się od Rosji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!