Brazylia: wzrost liczby pożarów w Amazonii

0
Twitter: AJ+

W lasach deszczowych brazylijskiej Amazonii odnotowano wzrost liczby pożarów. Brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) zarejestrował w pierwszym tygodniu sierpnia blisko sześć tysięcy pożarów, co oznacza wzrost o 7 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Trend wzrostowy sugeruje, że liczba pożarów w tym miesiącu może być na takim samym – alarmującym – poziomie jak rok temu. Dane te wzbudzają niepokój w związku z wyniszczaniem regionu nazywanego “zielonymi płucami Ziemi”. Umyślne podkładanie ognia w tym regionie służy przygotowywaniu terenów pod pastwiska. Wypalone obszary wykorzystywane są do hodowli bydła.

Ubiegły rok był najgorszym rokiem od ponad dziesięciu lat pod względem wylesiania lasu deszczowego w Amazonii. Na arenie międzynarodowej prezydent Brazylii Jair Bolsonaro jest krytykowany za politykę, którą prowadzi wobec tego regionu.

Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wylesienie lasów amazońskich wzrosło o 34 procent w porównaniu do tego samego okresu z poprzedniego roku. Dopiero po globalnej presji zagranicznych rządów i inwestorów w lipcu Jair Bolsonaro zaangażował do walki z wylesianiem i pożarami brazylijskie wojsko.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!