Odwet UE za sankcje USA wobec Nord Stream 2?

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zapowiedź wspólnego odwetu Unii Europejskiej za amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2 wywołała zaskoczenie w Brukseli. Dyplomaci z kilku unijnych krajów, z którymi rozmawiała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka podkreślali, że nie widzą powodów do takiej reakcji. 

 

 Agencja Bloomberg napisała, że Niemcy chcą przekonać państwa członkowskie do wspólnych retorsji jeśli USA rozszerzą sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego. Restrykcjami mają być objęte firmy ubezpieczeniowe i certyfikujące. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował z kolei o pracach w Komisji Europejskiej nad mechanizmem chroniącym unijne firmy przed sankcjami z krajów spoza Wspólnoty, w domyśle z USA.

 Temat odwetu Unii za amerykańskie sankcje nie trafił jeszcze na brukselskie spotkania, Komisja też jeszcze nie konsultowała swoich zamiarów – powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia dyplomaci z kilku krajów. Ale też przypominali, że reżimy sankcyjne w Unii uzgadnia się jednomyślnie i wątpliwe, by wszystkie kraje stanęły w obronie firm zaangażowanych w budowę Nord Steam 2. Przeciwna tej inwestycji jest grupa państw, między innymi Polska i kraje bałtyckie. “Nord Stream 2 nie jest projektem europejskim. Wręcz przeciwnie to projekt sprzeczny ze strategią energetyczną Unii” – powiedział Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów podkreślając, że sami Niemcy często twierdzili, że to prywatny projekt. “Nie widzę więc powodów do wspólnej reakcji Unii” – dodał.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!