Chiny oskarżyły Kanadyjczyków o szpiegostwo

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chiny formalnie postawiły zarzut szpiegostwa dwóm Kanadyjczykom zatrzymanym w tym kraju pod koniec 2018 roku. Władze w Ottawie uznają ich areszt za działanie związane z zatrzymaniem na terytorium Kanady wiceprezes koncernu Huawei, która oczekuje obecnie na proces ekstradycyjny do Stanów Zjednoczonych.

Od grudnia 2018 roku w chińskim areszcie pozostają były kanadyjski dyplomata Michael Kovrig oraz biznesmen Michael Spavor. Obydwu zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa. Formalne zarzuty zostały dziś im przedstawione przez chińską prokuraturę. Przed ich aresztowaniem, na terytorium Kanady zatrzymano wiceprezes koncernu Huawei Meng Wanzhou. To córka założyciela koncernu. W ubiegłym miesiącu kanadyjski sąd odrzucił ostatecznie wniosek jej adwokatów o zablokowanie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie oskarżana jest m.in. o nadużycia finansowe.

Meng Wanzhou przebywa w areszcie domowym w Vancouver. Kovrig i Spavor przetrzymywani byli do tej pory w miejscu odosobnienia bez możliwości kontaktu z adwokatem i sporadycznymi zgodami na wizyty przedstawicieli kanadyjskiej ambasady w Pekinie. Obydwie sprawy doprowadziły do poważnego konfliktu dyplomatycznego między Kanadą i Chinami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!