Prawie połowa z 7 tysięcy języków używanych na świecie zagrożona wymarciem

0

Prawie połowa z siedmiu tysięcy używanych na świecie języków jest zagrożona wymarciem. 21 luty to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO, by zapobiegać procesowi wymierania języków.

“Skala zanikania języków jest niepokojąca” – mówi doktor Stanisław Kordasiewicz z Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. I dodaje, że szacunkowo co kilka tygodni zanika jeden język. “Wraz z zanikiem danego języka zanika cała kultura, cała wiedza, która była w niej zakodowana” – mówi Stanisław Kordasiewicz.

W Polsce zagrożone wymarciem są m.in. języki kaszubski, łemkowski, śląski. “W zasadzie każdy język mniejszościowy jest zagrożony wymarciem, różni się tylko skalą zjawiska” – mówi ekspert. 

Najbardziej zagrożony wymarciem jest językiem wilamowski. Dziś posługuje się nim grupa około 60 osób. W większości to osoby starsze powyżej 60 i 70 lat. Oprócz nich jest grupa osób młodych, którzy się uczą tego języka. Jedną z inicjatyw, które mają spowolnić wymieranie tego języka jest wydanie “Małego Księcia” w języku wilamowskim. Książka została przetłumaczona z języka francuskiego na język wilamowski. Nad wydaniem pracowali Tymoteusz Król i Joanna Maryniak. Ilustracje przygotowała Justyna Majerska-Sznajder. Wydanie zawiera słownik polsko-wilamowski. Wcześniej “Mały Książę” został już wydany po łemkowsku i kaszubsku.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony po raz 21. Na początku tego roku ONZ ogłosiło Międzynarodową Dekadę Języków Rdzennych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!