Świat

USA uruchamiają nowe dowództwo europejskie

12/02/2020 0 komentarzy

Stany Zjednoczone uruchomiły nowe dowództwo wojsk lądowych zwane Piątym Korpusem. Jego celem jest koordynacja sił NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji. Operacyjne centrum dowodzenia Piątego Korpusu ma zostać zlokalizowane w Europie. Media w Stanach Zjednoczonych przypominają, że gotowość goszczenia amerykańskiej bazy zgłosiła Polska. 

Pentagon poinformował, że Dowództwo Piątego Korpusu zostanie zlokalizowane w Fort Knox w stanie Kentucky. Rozpocznie ono funkcjonowanie jesienią tego roku i składać się będzie z 650 żołnierzy, z których 200 ma rotacyjnie stacjonować w europejskim centrum dowodzenia. Zadaniem Piątego Korpusu będzie koordynacja z sojusznikami w Europie działań związanych z potencjalnymi zagrożeniami ze strony Rosji. Cel ten jest zgodny z amerykańską Narodową Strategią Bezpieczeństwa. 

Wybór lokalizacji europejskiego centrum dowodzenia ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. Informując o ustanowieniu Piątego Korpusu dziennik Wall Street Journal przypomina, że Polska zgłosiła gotowość goszczenia amerykańskiej bazy, sfinansowania jej budowy oraz nazwania Fort Trump. Sprawa lokalizacji centrum dowodzenia ma być jednym z tematów spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli. 

Historia Piątego Korpusu sięga I wojny światowej, kiedy to był on odpowiedzialny za działania wojenne we Francji. Podczas II wojny światowej był zaangażowany w lądowanie w Normandii i koordynację operacji sojuszniczych w Europie. W 2013 roku działalność Piątego Korpusu została zakończona. Zlokalizowany był wówczas w Niemczech. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych