Niemcy: amerykański i niemiecki wywiad wspólnie szpiegowały inne państwa

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jak wynika ze wspólnego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez niemiecką telewizję ZDF, amerykański “Washington Post” i szwajcarską telewizję SRF, przez wiele lat wywiady Niemiec i USA wspólnie szpiegowały ponad sto państw na całym świecie. Wykorzystywały do tego celu kontrolowaną przez siebie od 1973 roku szwajcarską firmę “Crypto AG”, która sprzedawała na całym świecie urządzenia służące do szyfrowania komunikacji.

Operacja została nazwana “Rubikon”. Wszyscy klienci szanowanej powszechnie szwajcarskiej firmy, nie zdając sobie z tego sprawy, byli kontrolowani przez niemiecki i amerykański wywiad. Jak twierdzi telewizja ZDF, niemiecki BND oraz amerykańska CIA przez kilkadziesiąt lat wspólnie szpiegowały w ten sposób ponad sto państw. Szpiegowano kraje arabskie, państwa leżące w środkowej i południowej Afryce, ale także kraje Ameryki Południowej. Z dokumentów wynika, że wywiady Niemiec i USA szpiegowały także europejskie kraje sojusznicze. Bernd Schmidbauer, który w latach 1991 – 1998 był ministrem kanclerza Helmuta Kohla, potwierdził w telewizji ZDF informacje o operacji “Rubikon”. “Operacja Rubikon z pewnością przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa na świecie” – powiedział.

Jak wynika z dokumentów, niemiecki wywiad wycofał się z operacji “Rubikon” po zjednoczeniu Niemiec w 1993 roku. Natomiast amerykański wywiad sprzedał kontrolującą przez siebie firmę “Crypto AG” dopiero w 2017 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!