Wielka Brytania poza Unią Europejską

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Równocześnie rozpoczyna się okres przejściowy w relacjach między Londynem, a Wspólnotą, który potrwa do końca tego roku.

 Jak informuje MSZ, w okresie przejściowym nie będzie zasadniczych zmian dla polskich przedsiębiorców i obywateli w relacjach z Wielką Brytanią do końca tego roku. Utrzymane zostają dotychczasowe zasady związane ze swobodą przepływu osób. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

 Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 roku, będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku, muszą wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego,tak zwanego settled lub pre-settled status. Informacje na temat tego statusu dostępne są na stronie internetowej rządu brytyjskiego. 

Polski minister do spraw europejskich Konrad Szymański apeluje, aby nie czekać do przyszłego roku i rejestrować się tak szybko, jak to możliwe. “Jest stosunkowo dużo czasu, ale ja bym nie zwlekał z tą sprawą, ponieważ może się okazać, że informacje zgromadzone przez służby brytyjskie są rozbieżne ze stanem faktycznym i niektórzy z Polaków, niektórzy z obywateli UE-27 będą zmuszeni do odtworzenia jakichś dokumentów, do doniesienia jakichś dokumentów. To może zabrać czas, więc zdecydowanie bym zachęcał, żeby zrobić to jak najszybciej” – mówi Konrad Szymański. 

Brytyjskie władze szacują, że spośród dziewięciuset tysięcy Polaków, którzy mieszkają na Wyspach, wnioski złożyło ponad pięćset tysięcy osób.

Do końca roku nie zmienią się też zasady handlu i prowadzenia interesów firm brytyjskich i tych z krajów unijnych.
Porozumienie w sprawie warunków opuszczenia Unii Bruksela i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły w październiku 2019 roku. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji Unia Europejska- Zjednoczone Królestwo. W okresie przejściowym odbędą się negocjacje w tej sprawie. Konieczne będzie uzgodnienie wielu kwestii, między innymi ceł w handlu towarami, warunków świadczenia usług, wymiany danych celem na przykład ścigania przestępstw, które obecnie uregulowane były na poziomie Unii i obowiązywały Wielką Brytanię jako państwo członkowskie.

W tym czasie Wielka Brytania co do zasady nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie. Będzie nadal uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej. Będzie wpłacać składkę do unijnego budżetu na dotychczasowych zasadach i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku. 

Wielka Brytania nie będzie jednak reprezentowana w instytucjach unijnych i nie będzie miała prawa głosu, nie będzie też mieć swoich przedstawicieli w Radzie Europejskiej ani deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Przestanie też być członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!