Kraje UE zatwierdziły umowę brexitową!

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Brexit przesądzony, Wielka Brytania może bez przeszkód wyjść z Unii Europejskiej w sposób uporządkowany. Kraje członkowskie postawiły kropkę nad “i” ostatecznie zatwierdzając umowę określającą warunki brexitu. Wczoraj zrobił to Parlament Europejski. Wielka Brytania, po 47 latach, opuści Unię w nocy z piątku na sobotę. 

Zaakceptowana umowa brexitowa gwarantuje prawa obywateli Unii, w tym Polaków w Wielkiej Brytanii i zapewnia, że Londyn będzie wpłacał do obecnego unijnego budżetu. W porozumieniu są też zapisy, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. 
Dobrą wiadomością jest to, że brexit nie będzie chaotyczny, ale złą, że w ogóle do niego dochodzi. 
“To oczywiście smutny dzień. Brexit sprawi, że obie strony i Unia Europejska i Wielka Brytania będą słabsze, jak przy rozwodzie” – mówił unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier. 

Teraz rozpoczną się rokowania w sprawie nowego porozumienia handlowego. 
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że będzie ono ambitne i negocjowane w duchu współpracy. 
“Chcemy, żeby Unia Europejska i Wielka Brytania pozostały dobrymi przyjaciółmi. Ale żadne partnerstwo nie da takich korzyści, jak członkostwo w Unii” – mówiła Ursula von der Leyen. 

Władze w Londynie chcą, by umowa handlowa została wynegocjowana do końca roku, czyli w ciągu 11 miesięcy, bo tyle trwa okres przejściowy. W tym czasie niewiele się zmieni, bo Wielka Brytania, choć poza Unią, będzie związana z nią wszystkimi regulacjami. Okres przejściowy można wprawdzie przedłużyć, ale Londyn już zapowiedział, że nie będzie o to prosił.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!