Davos: bilion nowych drzew

0
404
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Bilion nowych drzew na świecie – taki pomysł na ochronę środowiska przedstawiono na trwającym w Davos Światowym Forum Ekonomicznym. Walka ze zmianami klimatu jest głównym tematem tegorocznego, jednego z najważniejszych spotkań polityków, biznesmenów i aktywistów.

 Propozycję posadzenia w najbliższych dziesięciu latach na całym świecie biliona drzew przedstawili w Davos organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego, ONZ oraz ekolodzy. Pomysł opiera się na badaniach szwajcarskich naukowców. Wyliczyli oni, że taka liczba drzew pomoże wchłonąć 2/3 nadmiaru dwutlenku węgla, który dostał się do atmosfery od czasów rewolucji przemysłowej. “To bardzo ważna inicjatywa w pilnej walce ze zmianami klimatu. Wiemy, że trzeba zmierzyć się ze zmianami w przemyśle, energetyce, systemach finansowych i w urbanistyce miast. Ale wiemy też, że odtwarzanie przyrody jest kluczową częścią tego wyzwania. Nasza inicjatywa właśnie z tym się mierzy” – mówił w Davos Dominic Waughray ze Światowego Forum Ekonomicznego.

 Pomysłodawcy chcą, żeby do inicjatywy przystąpiły zarówno rządy poszczególnych krajów, jak i prywatne firmy. Wczoraj włączenie się do pomysłu zapowiedział amerykański prezydent Donald Trump, a dzisiaj deklarację taką złożył prezydent Kolumbii Ivan Duque. “35 procent terenu Kolumbii leży w Amazonii, a ponad połowa obszaru naszego kraju to lasy tropikalne. Od dłuższego czasu jednak trwa wylesianie. Dlatego postawiliśmy sobie ambitne zadanie. Chcemy posadzić 180 milionów drzew do sierpnia 2022 roku” – dodał Duque.
Jak relacjonuje z Davos wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w ostatnich godzinach przystąpienie do pomysłu zadeklarowało też ponad 200 prywatnych firm.

Naukowcy szacują, że przed erą przemysłową na świecie było 6 bilionów drzew, a teraz jest ich o połowę mniej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!