Iran nie chce negocjować nowego porozumienia nuklearnego

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Iran wyklucza możliwość negocjowania nowego porozumienia nuklearnego. Mówił o tym prezydent tego kraju. W ostatnich dniach amerykański przywódca Donald Trump ponowił ofertę negocjacji z Teheranem na temat nowej umowy, po tym jak wcześniej wycofał się z dokumentu podpisanego w 2015 roku. Irański prezydent argumentował, że amerykańskiemu politykowi “nie można ufać”. 
Sprawa porozumienia nuklearnego z Iranem wróciła w ostatnich dniach po tym, jak doszło do eskalacji konfliktu między Waszyngtonem a Teheranem. Po tym jak Amerykanie zabili najważniejszego wojskowego dowódcę w Iranie generała Ghassema Sulejmaniego, Iran ogłosił, że zawiesza respektowanie porozumienia. W praktyce oznacza to, że Iran będzie mógł produkować wzbogacony uran, który jest najważniejszym składnikiem bomby atomowej. 

Donald Trump dwa lata temu mówił, że porozumienie nuklearne z 2015 roku jest złe i należy stworzyć nowe. Powtórzył to po zabiciu generała Sulejmaniego. Irański prezydent Hassan Rouhani po raz kolejny oświadczył dzisiaj, że nie ma mowy o nowej umowie. “Krok w złą stronę może przynieść jedynie szkodę. Powrót do dotychczasowego porozumienia jest krokiem w dobrą stronę” – mówił. 
Równocześnie szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że porozumienie z 2015 roku nadal obowiązuje, mimo, że Iran zawiesił jego stosowanie. 

Wczoraj Wielka Brytania, Niemcy i Francja uruchomiły mechanizm rozwiązywania sporów w ramach porozumienia. Tłumaczono, że chodzi o rozpoczęcie procedury, która ostatecznie uchroni porozumienie nuklearne. 
Za czasów administracji Donalda Trumpa on sam wielokrotnie krytykował porozumienie nuklearne wynegocjowane przez jego poprzednika Baracka Obamę. Kraje Unii Europejskiej oraz Rosja wielokrotnie powtarzały jednak, że umowa jest najlepszą, realną możliwością i należy jej przestrzegać. 

Po wycofaniu się z porozumienia Stany Zjednoczone na powrót przywróciły szereg sankcji ekonomicznych wobec Iranu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!