IO Tokio 2020 – 28. lipca

0
Tokio

Rywalizujący w kategorii do 73 kg Shi Zhiyong zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w podnoszeniu ciężarów. Chińczyk uzyskał w dwuboju 364 kg – 166 kg w rwaniu oraz 198 kg w podrzucie. W każdym z elementów poprawił rekord olimpijski, a w dwuboju pobił również rekord świata, który wcześniej też należał do niego.
Drugie miejsce zajął Wenezuelczyk Julio Ruben Mayora Pernia (346 kg – 156+190), a podium uzupełnił Albańczyk Briken Calja (341 kg – 151+190). Polacy nie startowali.

——————

Rywalizujący w kat. 90 kg Łasza Bekauri został w Tokio mistrzem olimpijskim w judo. Gruzin, który w pierwszej rundzie wyeliminował Piotra Kuczerę, w finale pokonał przez waza-ari Niemca Eduarda Trippela. Brązowe medale przypadły Uzbekowi Davlatowi Bobonovowi i Węgrowi Krisztianowi Tothowi.

——————-

Amerykanka Katie Ledecky została pierwszą w historii mistrzynią olimpijską w pływaniu na 1500 m stylem dowolnym. W Tokio kobiety po raz pierwszy w historii rywalizowały na najdłuższym dystansie pływackim, rozgrywanym w basenie. To 6. olimpijskie złoto Ledecky w karierze. Srebrny medal wywalczyła inna Amerykanka, Erica Sullivan, a brąz Sara Köhler z Niemiec.

—————–

Japonka Yui Ohashi została mistrzynią olimpijską w pływaniu na 200 m stylem zmiennym. Reprezentantka gospodarzy wyprzedziła Amerykankę Alex Walsh. Brązowy medal dla kolejnej pływaczki USA, Kate Douglass.

————————-

Brytyjczycy wygrali pływacką sztafetę 4×200 metrów stylem dowolnym. To drugie w historii złoto brytyjskich pływaków w tej konkurencji, ale pierwsze po 113 latach kiedy sztafeta 4×200 metrów stylem dowolnym pojawiła się w programie igrzysk (Londyn 1908). Wicemistrzami olimpijskimi zostali Rosjanie, którzy zaledwie o 0.03 sek. wyprzedzili Australijczyków.

————————

Ariarne Titmus z Australii została mistrzynią olimpijską w pływackim wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Po zaciętej walce 20-latka zameldowała się na mecie z rekordem olimpijskim 1:53.50. Titmus o 0.42 sek. wyprzedziła Siobhan Haughey z Hongkongu i jest to 5. w historii, a pierwszy w pływanie olimpijski medal dla tego terytorium. Brązowy medal dla Penny Oleksiak z Kanady.

Występująca w gimnastyce sportowej Amerykanka Simone Biles wycofała się z rywalizacji w wieloboju indywidualnym na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 24-letnia czterokrotna złota medalistka wcześniej zrezygnowała z konkurowania w wieloboju drużynowym w trakcie zawodów.
————————-

W półfinałach gry pojedynczej turnieju tenisowego kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio zmierzą się Ukrainka Elina Switolina z Czeszką Markétą Vondroušovą oraz Szwajcarka Belinda Bencic z Kazaszką Jeleną Rybakiną. Rozstawiona z “czwórką” Switolina w ćwierćfinale pokonała Włoszkę Camilę Giorgi. Vondroušova awansowała do półfinału przez krecz swojej rywalki – Hiszpanki Pauli Badosy Gibert. Grająca z turniejową “dziewiątką” Bencic wyeliminowała Rosjankę Anastasiję Pawluczenkową, a rozstawiona z numerem piętnaście Rybakina pokonała grającą z “siódemką” Hiszpankę Garbinę Muruguzę.
—————————-

Reprezentanci Chin – Zngyuan Wang i Siyi Xie, zdobyli złoty medal w konkursie skoków do wody z trampoliny 3-metrowej synchronicznie. Srebro przypadło Amerykanom, w składzie: Andrew Capobianco oraz Michael Hixon. Podium uzupełnili reprezentanci Niemiec: Patrick Hausding i Lars Rüdiger.

———————–

Fidżi pokonało Nową Zelandię w finale rozgrywek rugby siedmioosobowego 27: 12. Zawodnicy z wyspy położonej na Oceanii obronili tym samym tytuł złotych medalistów olimpijskich zdobyty przez nich na igrzyskach w Rio de Janeiro pięć lat temu.
W meczu o brąz Argentyna wygrała z Wielką Brytanią 17:12.