USA – Senat: ciąg dalszy procesu impeachmentu

0
Chuck Schumer
Fot. ABC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przywódca demokratów w amerykańskim Senacie Chuck Schumer poinformował, że w poniedziałek Izba Reprezentantów przekaże do Senatu artykuł impeachmentu Donalda Trumpa. Data rozpoczęcia procesu byłego prezydenta nie została jeszcze wyznaczona. Przywódcy republikanów apelują o odłożenie go w czasie do połowy lutego. 

13 stycznia głosami demokratów i dziesięciorga republikanów postawiono prezydenta Trumpa w stan oskarżenia pod zarzutem podburzenia swoich zwolenników do szturmu na Kongres i powstania przeciwko instytucjom państwa. Kolejnym etapem procedury impeachmentu jest proces, w którym 100 senatorów pełni role ławy przysięgłych. 

„To będzie pełny i uczciwy proces” – oświadczył przywódca demokratów Chuck Schumer informując, że przewodnicząca Izby Reprezentantów w poniedziałek przekaże artykuł impeachmentu do Senatu. Przywódca republikanów Mitch McConnell zaapelował o odłożenie w czasie procesu, aby dać prawnikom Donalda Trumpa czas na przygotowanie obrony oraz nie zakłócać procesu nominacji członków rządu Joe Bidena. Porozumienia w tej sprawie na razie jednak nie osiągnięto. 

Republikanie są podzieleni w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa. Wielu argumentuje, że zastosowanie tej procedury wobec prezydenta, który opuścił swój urząd byłoby niekonstytucyjne. Inni przekonują, że proces byłego przywódcy pogłębiłby i tak głębokie podziały polityczne w USA. Niektórzy republikanie nie wykluczyli, że mogą zagłosować za skazaniem Donalda Trumpa, co otworzyłoby drogę do zakazania mu obejmowania w przyszłości funkcji państwowych. 

Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie. W tej chwili w izbie wyższej Kongresu obie partie mają po 50 senatorów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!