Polska: posiedzenie rządu przed szczytem NATO

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Belwederze przez prawie trzy godziny najważniejsi politycy w kraju rozmawiali o polskich celach na spotkanie w stolicy USA. Bardzo dobra rozmowa przed szczytem NATO w Waszyngtonie – tak zgodnie oceniają posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczący w nim przedstawiciele partii rządowej koalicji.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński mówi, że to naturalne, iż przed ważnymi międzynarodowymi spotkaniami dotyczącymi bezpieczeństwa prezydent zwołuje RBN.

Wicemarszałek Sejmu z Lewicy Włodzimierz Czarzasty określił spotkanie w Belwederze mianem “słodko-kwaśnego”. Do tej pierwszej części zaliczył kwestię stanowiska, jakie będzie na szczycie NATO prezentowała polska delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Jego zdaniem to dobrze, że w sprawie bezpieczeństwa Polski cała klasa polityczna mówi jednym głosem, zwłaszcza w kontekście wojny na Urainie.

Przewodniczący klubu Polski 2050 Mirosław Suchoń powiedział, że prezydent w pełni uznaje stanowiska rządu przygotowane na szczyt NATO. Dodał, że w sprawach bezpieczeństwa nie ma żadnych różnic.

Spotkanie przywódców państw NATO rozpocznie się jutro wieczorem i potrwa do czwartku. W polskiej delegacji na szczycie będą także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Spotkanie liderów trzydziestu dwóch krajów członkowskich rozpocznie się od uroczystości z okazji jubileuszu Paktu. Na środę i czwartek zaplanowano obrady. “Oczekuję, że na szczycie szefowie państw i rządów uzgodnią istotny pakiet wsparcia dla Ukrainy” – zapowiedział kilka dni temu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Chodzi zarówno o natychmiastową pomoc wojskową – systemy obrony przeciwlotniczej oraz amunicję, jak i długofalową. Szef NATO ma nadzieję, że wsparcie sojuszników dla Ukrainy w przyszłym roku wyniesie prawie 40 miliardów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!