D.Tusk – Polska ma podpisać z Ukrainą umowę dot. bezpieczeństwa jeszcze przed szczytem NATO

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polska ma podpisać z Ukrainą umowę dotyczącą bezpieczeństwa jeszcze przed szczytem NATO, który odbędzie się za kilkanaście dni w Waszyngtonie. Poinformował o tym premier Donald Tusk w Brukseli, gdzie w nocy zakończył się unijny szczyt. Na podpisanie umowy do Warszawy ma przylecieć prezydent Wołodymyr Zełeński. Według szefa polskiego rządu umowa jest już niemal gotowa.

Donald Tusk podkreślił, że zobowiązania wobec Ukrainy nie odbędą się kosztem bezpieczeństwa Polski. „Ja muszę wyważyć wspólnie z ministrem obrony narodowej bardzo dokładnie, jak możemy dalej pomagać Ukrainie, ale w żaden sposób nie chcemy i nie możemy osłabić możliwości obronnych Polski” – powiedział szef rządu. Zaznaczył, że takie stanowisko przedstawił prezydentowi Zełenskiemu. „Powiedziałem bardzo jasno, że będziemy pomagać, bo wasze bezpieczeństwo to jest nasze bezpieczeństwo, ale nie zrobimy niczego, co osłabi nasze bezpieczeństwo i możliwości. Mówimy tutaj o myśliwcach, o tym uzbrojeniu, które czasami jest równie potrzebne Polsce, jak Ukrainie” – dodał premier Donald Tusk. 

Prezydent Ukrainy podpisał takie dwustronne umowy o gwarancjach bezpieczeństwa już z około 20. krajami Zachodu. Wczoraj, podczas krótkiej wizyty w Brukseli podpisał porozumienie z Unią. Wspólnota zobowiązała się wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne, dostarczać sprzęt wojskowy, przekazywać pomoc finansową, zacieśniać współpracę gospodarczą, handlową i pomagać w rozwoju przemysłu obronnego. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!