Prezydent Czech: relacje polsko-czeskie są dla mnie źródłem inspiracji

0
Fot. Facebook: Petr Pavel
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polacy i Czesi patrzą na siebie z życzliwością, humorem i nieustannym zainteresowaniem – uważa prezydent Czech. Podczas przyjęcia wydanego przez polską ambasadę w Pradze z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Petr Pavel powiedział, że relacje polsko-czeskie są dla niego stałym źródłem inspiracji.

„Jako przyjaciele potrafimy się wzajemnie chwalić, a gdy jest za co, również krytykować, pozostając przyjaciółmi” – zauważył Petr Pavel. Dodał, że oba narody łączą dziś takie wartości jak wolność, równość i sprawiedliwość. „Jeśli nie chcemy żyć w krajach totalitarnych, gdzie panuje bieda, musimy troszczyć się o demokrację. Musimy szanować jej zasady – nie tylko zasady wolnego rynku, ale również wrażliwości społecznej. Na tym opierają się nasze bezpieczeństwo i dobrobyt. Cieszy mnie, że wspólnie opowiadamy się za tymi wartościami w Unii Europejskiej i NATO. Cieszy mnie, że jesteśmy liderami pomocy dla Ukrainy. Nasze wspólne doświadczenia historyczne pokazują nam, że nie możemy być obojętni na to, co dzieje się za naszymi granicami” – podkreślił prezydent Czech.

Ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski powiedział, że ostatnie dwa lata pokazały, jak bliskie są sobie Polska i Czechy. „Podobnie postrzegamy kwestie wolności, niezależności i demokracji, a także występujemy przeciwko rewizjonizmowi i imperializmowi. Przekłada się to na praktyczną współpracę na rzecz najechanej w barbarzyński sposób Ukrainy” – zaznaczył ambasador.

W trakcie uroczystości Petr Pavel podzielił się osobistymi wspomnieniami związanymi z Polską. „Polska była zupełnie pierwszym krajem, który odwiedziłem jako dziecko. Morze Bałtyckie ze swoimi czternastoma stopniami było dla mnie niczym plaża na Bahamach” – wspomniał. „W 1981 roku, gdy miałem niespełna dwadzieścia lat, spędzaliśmy wakacje na Półwyspie Helskim. Mogliśmy widzieć, jaką dynamikę nabierają po drugiej stronie zatoki w Gdyni i Gdańsku zmiany społeczne pod przywództwem Solidarności” – powiedział Petr Pavel.

Zauważył, że obecnie ze swojego domu letniskowego ma bliżej do Polski niż do najbliższego czeskiego miasta. „Czasem wypominają mi i mojej żonie Evie, że jeździmy do Polski na zakupy” – dodał prezydent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!