D.Tusk: nie jestem mścicielem, jestem premierem demokratycznego rządu w dużym europejskim kraju

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Donald Tusk wpisem w mediach społecznościowym komentuje informacje prokuratury dotyczące śledztw w sprawie PKN Orlen. 

“Nie jestem mścicielem. Jestem premierem demokratycznego rządu w dużym europejskim kraju. Moim zadaniem jest zapewnienie niezależności sądu i prokuratury. Moim celem jest, aby niezależne sądy i prokuratura skutecznie rozliczyły polityków. Nie na mój rozkaz, ale na podstawie prawa”- napisał na portalu X Donald Tusk. 

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że w sprawie Orlenu prowadzone są obecnie trzy postępowania. Podkreślił, że związane z Orlenem kwestie wymagają “bezwzględnego rozliczenia i są traktowane priorytetowo”. 

Dariusz Korneluk powiedział, że badane są: fuzja Orlenu z Lotosem wraz z wyrażeniem zgody 22 sierpnia 2022 roku na sprzedaż 30 procent udziałów w rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco, a także kwestia zaniżonych cen paliw jesienią ubiegłego roku co – jak wskazał “mogłoby mieć związek ze wyborami parlamentarnymi”. Trzecie postępowanie dotyczy przekazania bez nadzoru spółce Orlen Trading Switzerland – OTS – ponad półtora miliarda złotych.

Prokurator Korneluk podkreślił, że funkcjonariusze publiczni nie mogę być bezkarni. “Dlatego też sprawy te traktujemy priorytetowo, prowadzą je najlepsi prokuratorzy pod moim osobistym nadzorem, i za te postępowania osobiście biorę także odpowiedzialność” – powiedział prokurator krajowy podczas konferencji prasowej.

Dariusz Korneluk dodał, że jego priorytetem jest rozliczenie przestępstw z lat 2016-2023.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!